Batoo.cz
Ilustrační fotografie vegan

Jak prezentovat své rozhodnutí být veganem před svým okolím

„A to jíš jenom zrní? Určitě nemáš dostatek všech živin. Maso přece jíme odjakživa!“ Každý, kdo přechází na rostlinnou stravu a už se nechce živočišné produkce účastnit ani jiným způsobem, vzdoruje smršti. Hejty, uštěpačné poznámky, rýpavé komentáře, nekonečné otázky.

Známá bloggerka Blue vegan pig vtipně paroduje řeči veganů.   

Nepochopení až odsouzení mainstreamovými strávníky vychází z jejich neznalosti. Bojí se neznámého či změny, brání se vyjet ze starých kolejí. Odlišnost vždy vzbuzuje pozornost, ale díky tomu přece můžeme docílit pokroku. Jaké taktiky tedy využívat a kterých se naopak vystříhat při prezentaci veganství?

9 tipů, jak sdělovat, že jsem vegan

1.   Nesuďte Všežravé jedlíky

Zneužívání a vykořisťování zvířat vás trápí. Připadá vám správné postavit se za tvory, kteří se nemohou sami bránit. Než začnete útočit veganskými glosami, kousněte se raději do rtu. Odsuzováním, nedejbože slovním napadáním a pasivní agresí nedosáhnete kýženého výsledku.

Nechceme ostatním veganství znechutit. Nechceme vyvolat dojem nepřátelských extremistů či jakýchsi morálních elitářů. Za své rozhodnutí se však nestyďte. Neschovávejte se kvůli pohodlnosti či lenivosti. Ve vhodné situaci, když někdo projeví zájem, využijte té správné šance a s klidem a laskavostí vyprávějte o svých pohnutkách.

Víte, že…

se mnohé světové organizace shodují, že správně sestavená veganská strava je bezpečná, ba zdraví prospěšná, a to ve všech fázích vývoje, tedy i v dětství či těhotenství?

2.   Nevytahujte to vždy a všude

Zanechte v lidech jiný první dojem než „on je vegan“. Ostatní vám přece při seznamování taky hned nevypráví, kolik sní na posezení knedlíků. Veganství je vaše součást, jistěže přijde na přetřes, musí však být opatrní. Zaujměte i něčím jiným.

Zvažujte, zda je právě pro tyto uši právě v této chvíli vhodná informace, jaké má produkce masa ekologické dopady. Neposílejte hned linky s obrázky zmrzačených testovacích králíčků.

Svou potřebu rozšiřovat veganství a informovat okolí můžete ventilovat na oficiálních akcích veganů-aktivistů, založit si blog či natáčet poučná videa. Pak už si vás brzy najde to správné publikum.

3.   Skórujte argumentem, nikoliv afektem

Dívka zasazuje ránu boxerskou rukavicí muži
Hádky a souboje nic nepřinesou. Inspirujte ostatní k veganství prostřednictvím argumentů a přátelské atmosféry.

Vegan zažívá několik druhů interakcí. V kruhu blízkých většinou stojíte proti strachu o vaše zdraví či autoritativnímu komandování. Mezi známými odrážíte posměšky, šprýmy, nepochopení, zvědavost. A sem tam se vyskytne pár jednotlivců, kteří mají skutečný zájem a otázky nekladou, aby vás dostali na lopatky.

Všichni dohromady vám ale připravují jednu velkou výzvu – jste vy sami dostatečně informovaní? Víte, jak je to skutečnou s tou bé dvanáctkou? Jsme teda všežravci, či nikoliv? Co to vlastně znamená „přirozené“? Jak to, že si najednou vystačíme bez masa? A opravdu se kosti obejdou bez mléka?

Dnes existuje již přehršel zdrojů, kde se dopídíte k řádným racionálním argumentům. Sami přece chcete vědět, jak to doopravdy je. Překvapte ostatní klidným vysvětlením. Nikdy nevíte, třeba díky vám někde vyklíčí nový vegan, až mu vaše rozumný a nenásilný výklad uzraje v mysli.

4.   Chce to trpělivost

Obrňte se. Jak naslouchání, tak vysvětlování vyžaduje trpělivost. Obzvlášť při tématu, které se lehce mění v bouři. Buďte shovívaví se zastaralými názory, nelogickými či špatnými argumenty, a především se zažitými zvyklostmi.

Každá změna bolí a lidský mozek je lenivý, raději se drží vyšlapaných cestiček. Změnit směr chce odvahu a energii. Snažte se spíše povzbuzovat, vyjádřete porozumění, také jste se pravděpodobně jako vegani nenarodili.

Nabídněte pomoc, dejte tip, kde nakoupit nezávadnou kosmetiku nebo čokoládovou pochoutku. Připravte se na to, že se mnoho poznámek bude opakovat. Když někoho zaujmou vaše názory, nejspíše se několikrát vrátí a optá znovu.

I když je to občas k vzteku a vy jste z toho vyčerpaní, projevte radost a pochopení, které byste si i vy tolik přáli. Je to náročná, ale plodná cesta.

5.   Nebraňte se za každou cenu

Vysvětlujte své postoje přirozeně, spatra. Naučenými frázemi nikoho nezaujmete, spíše naopak.

Možná to nezažije každý z nás, ale mnoho veganů si projde etapu nebo se nachází v takovém prostředí, kdy se rádoby neškodné pošťuchování z okolí mění v dlouhodobý diskomfort. Jste neustále něčí cíl. Neustále pod palbou.

Tady se hodí doporučení: vykašlete se na to, nechte je brblat. Není vaší povinností spasit celý svět, nejste povinni vysvětlovat sami sebe, být otevřenou veganskou encyklopedií.

Vy máte čisté svědomí, vy můžete klidně spát, usmát se na sebe do zrcadla – a to je mnohdy zcela dostačující. Někteří „všeználci“ nejsou připravení na jakýkoliv argument, nechtějí diskutovat. Nenechte se rozházet, nebraňte se, pouze zůstaňte v souladu sami se sebou. Za nikoho jiného nejste zodpovědní.

6.   Zahoďte omílané formulky

„Mořské řasy vám spolehlivě zajistí dostatek vitamínu B12.“ Omyl, dámy a pánové. A takových mýtů koluje přehršel. Bádejte a ověřujte.

Je důležité se pořádně obeznámit s pravdami a nepravdami o veganství. To zaprvé. Zadruhé – je velmi efektivní si připravit odpovědi a argumenty na časté dotazy zvědavců a neznalců, ale argumenty silné a kvalitní, prosím pěkně.

Hlavně je nebiflujte jako ve škole, ideálně volte pokaždé jiné formulace. Budete tak působit přirozeně, jako kamarád z hospody, ne jako paní učitelka. Dané téma navíc ve svém vlastním pojetí pochopíte šířeji a bohatěji a navrch si potrénujete taky improvizaci.

7.   Sdílejte své pocity

Chcete sdílet svůj nový životní styl? Chcete se radit a svěřovat? Znáte nějakého jiného vegana, se kterým by to šlo? Teď oceníme sociální sítě – svět netušených seznamovacích možností. V Česku funguje hned několik veganských komunitních skupin:

  • ezoterické
  • racionální
  • seznamky
  • s domácími recepty
  • s tipy, kde nakupovat
  • se zaměřením na ekologii atd.

O nedostatek seznamovacích příležitostí se nemusíte bát. Komu nevoní virtualita, nechť se odebéře do parků a kaváren – již v každém větším městě si vegani pravidelně organizují svůj party time, pikniky, přednášky a jiné sešlosti. Možná se vám otevřou nová hluboká přátelství či lásky. Sami rozhodně nebudete.

8.   Dávejte ochutnat

Láska prochází žaludkem. Stejně jako soucit. Není lepší přesvědčovací metody než lahodného pokrmu. Ať už upečete sladký dezert nebo překvapíte veganskou svíčkovou s nadýchanými knedlíky… když se budou olizovat až za ušima, nestihnou na vás chrlit tisíce důvodů, proč to nejde.

S uspokojenými chuťovými buňkami, až budou odpočívat, obrátí možná ve své hlavě pár vašich argumentů…a kdo ví, třeba už jim to nebude tolik proti srsti.

Veganská pochoutka

9.   Nebuďte diktátor

Vyplývá to i z některých předcházejících tipů, ale připomeňme si to: svůj názor nikomu nenuťte. Využívejte mírumilovných způsobů, informujte, vzbuzujte zvědavost, buďte (tichým) vzorem a inspirací, ale za žádnou cenu nediktujte. Proti nátlaku vůči vám byste se také ošívali.


Jak zvládat rozpravy s ne-vegany a nezbláznit se přitom – poslechněte si zážitky oblíbené bloggerky Raw Daughter.

Martina Radlová

O veganství se mluví velmi málo. Proto jsem se rozhodla výrazně k tomuto odvětví přispět. Vegankou jsem už bezmála 5 let. Velmi ráda čtu o veganství, ale ještě raději o něm píšu :-)

Napsat komentář