Batoo.cz
Kosmetika netestovaná na zvířatech

Kosmetika netestovaná na zvířatech: Veganská kosmetika a vše o ní

Veganství není jen o stravování, je to styl života, který odmítá cokoliv testovaného na zvířatech jako jsou například kožené a vlněné výrobky, zoologické zahrady a spoustu dalšího.

Kosmetika netestovaná na zvířatech existuje, jen je potřeba podrobněji zkoumat etikety daných produktů. V článku vám tuto problematiku výrazněji objasníme.

Právě testování kosmetiky a prostředků do domácnosti na zvířatech je velmi krutý proces, u kterého každým rokem umře tisíce morčat, myší, potkanů, králíků, ale i koček a psů.

Těmto bezbranným zvířatům jsou většinou aplikovány různé chemické látky do očí nebo na kůži.

Jaké testy se na zvířatech provádí?

Existuje spoustu testů, které se stále dělají, tento seznam vám ukáže, jaké drastické pokusy se provádí.

Oční dráždivost

John H. Draize, Ph.D., vědec z USA, vypracoval test Draizeho v roce 1944, aby posoudil podráždění očí způsobené různými Testování na zvířatech - králikchemikáliemi.

V testu je látka umístěna na jedno oko, přičemž
druhé oko slouží jako kontrola
.

Králíci jsou zdrženliví, to jim brání přirozeně reagovat na podráždění, a jejich oči jsou hodnoceny po jedné hodině a pak ve 24 hodinových intervalech po dobu až 14 dnů.

Někteří nadále vyhodnocují i o tři týdny později. Úroveň podráždění očí je zaznamenána číselně pozorováním tří hlavních tkáních oka (rohovky, spojivky a duhovky).

Králíci trpí zarudnutím, krvácením, vředy, nebo dokonce slepotou. Po samotném experimentu jsou pravděpodobně zabiti.

Tento test byl často kritizován z několika důvodů. Struktura oční rohovky králíka se výrazně liší od člověka.

Králíci také produkují menší objem slz než lidé, což umožňuje chemickým látkám umístěných v očích králíka setrvat déle a způsobit větší podráždění.

A to nemluvíme o tom, jak tento test přispívá k ohromnému utrpení způsobené právě touto zkouškou.

Výsledky, které jsou pak vyhodnoceny vůči poškození oka je vysoce subjektivní, což má za následek velké rozdíly ve výsledcích.

Akutní toxicita

Toto testování se používá k určení nebezpečí vystavením chemické látky ústy, kůží nebo inhalací.

Po celá desetiletí zahynulo velké množství zvířat, zejména otravou právě kvůli tomuto nehumánnímu testování.

Tento test, který se nazývá odborně LD50 se dnes provádí už jen zřídka, protože je nahrazen několika novými testy, ale stále stejných smrtelných možností.

Jiný toxický test je prováděn metodou tzv. fixní dávkou, která nepoužívá smrt jako koncový bod experimentu. Nicméně způsobuje onemocnění a velmi silné utrpení, které znamená následné ukončení experimentu.

Zvířata v průběhu testu musí snášet nesnesitelnou bolest, křeče, ztrácí své motorické funkce nebo mívají nekontrolovatelné záchvaty.

Na konci testu jsou zvířata usmrcena, takže následnou pitvou se pak stanoví vnitřní poškození, které chemikálie způsobili. K tomuto testování se hojně využívají krysy a myši.

Opakovaná toxická dávka

Na rozdíl od akutní toxicity, která se zaměřuje na množství látky potřebné k vytvoření toxických účinků v jedné dávce, toxicity po opakovaných dávkách se používá k vyhodnocení chronických toxických účinků, a to především účinků na různé orgánové systémy.

Testování chronické toxicity se skládá z orální, dermální a inhalační subakutních studií po opakovaných dávkách (28 dnů) a subchronické studie po opakovaných dávkách (90 dnů) u hlodavců.

Některé agentury mohou také požadovat, aby tyto zkoušky byly dokončeny na jiných zvířatech, jako jsou psi nebo po delší dobu.

Zvířata jsou hodnoceny v průběhu zkušební doby a pak jsou na konci experimentu zabiti, poté se hledají známky poškozených orgánů či dalších tělesných poškození.

Kožní leptavost a dráždivost

Myš testovaná v ruceTento test hodnotí potenciál látky vyvolat nevratné poškození kůže či úroveň způsobu poškození kůže, jako je například svědění, otok a zánět.

Oba testy jsou obvykle prováděny na králicích. Zkouška podráždění kůže se často označuje jako kožní test Draizeho, kdy se na oholenou část umístí chemická látka.

V důsledku rozdílů v anatomii a struktury kůže, je tedy logické, že jsou tyto testy bezpředmětné.

Jak tedy vidíte, pokusů se dělá spousty, proč by tedy měli zvířata trpět? Kosmetika netestovaná na zvířatech se dá produkovat, proč teda nejít tímto směrem.

Senzibilizace kůže

Zkouška senzibilizace kůže se používá k určení, zda chemická látka způsobuje alergickou reakci. V minulosti se provádělo toto testování na morčatech, chemická látka se aplikuje na/pod povrch nebo na jejich oholenou kůži.

U morčete se provádí maximalizace testu na zvýšení imunitní reakce. Testování na morčatech na senzibilizaci kůže a její výsledky jsou vysoce subjektivní, protože látky jsou hodnoceny na základě vzhledu pokožky.

Kromě toho, způsob použití těchto chemikálií na morčata (tj. jejich injekční aplikace), není v souladu s humánní použitím.

Farmakokinetické a toxikokinetické testy

Měří sazbu absorpce, distribuce, metabolismus a vylučování toxických látek. Některé chemické látky jsou inaktivovány metabolismem.

Zvířata, obvykle krysy nebo myši, do kterých se aplikují buď jednorázové nebo opakované dávky zkoušených látek přes inhalaci, intravenózní injekci, nebo prostřednictvím vzorků kůže ke stanovení míry absorpce, distribuce, vylučování a metabolismu.

Zvířata se pak usmrtí a vyšetří na akumulaci zkušebních chemických látek v jejich orgánech.

Kožní penetrace

Kožní penetrace nebo absorpce analyzuje pohyb chemické látky přes kůži do krevního oběhu. V těchto testech se nejčastěji používají krysy.

Poté, co je zkušební látka aplikována, se krysy usmrtí a odhaduje se množství absorbované látky.

Jelikož existují značné rozdíly ve struktuře kůže krys a lidí, je zcela jasné, že to vede k nepřesným údajům.

 

V Evropě jsou tyto experimenty sice omezeny, ale i tak by si vegani a lidé, kteří nechtějí tento způsob testování podporovat, měli dávat pozor.

Kosmetika netestovaná na zvířatech existuje a my vám přinášíme kompletní průvodce informací, které se vám budou jistě hodit.

Jak se vyhnout testovaným produktům a najít vhodnou kosmetiku pro vegany

Pokud nechcete podporovat výrobky testované na zvířatech, měli by jste si dát pozor, co na obale skutečně píšou.

Pokud se zde vyskytuje nápis, že kosmetika, či jakýkoliv produkt nebyl testován na zvířatech, skutečně tomu tak je. Ale dejte si pozor na to, zda nebyli nehumánně testovány jednotlivé složky produktu!

Kosmetika netestovaná na zvířatech, jak ji poznat?

Jak se v tom tedy vyznat a čemu skutečně věřit? Nejlepší způsob je všímat si certifikátů. Na kosmetice by měla být značka – HCS – Humane Cosmetics Standard (Humánní kosmetický standard).

V tomto certifikátu je zahrnuto, že výrobek není testován na zvířatech v žádném státě na světě, stejně jako veškeré složky z něj.

HHPS – Humane Household Product Standard je do slova a do písmene stejný certifikát, ale týká se prostředků pro domácnost. Jejich znakem je zajíc skákající mezi modrými obloučky a hvězdami, který se na výrobku může, ale nemusí vyskytovat.

Pozor si dejte na králíka v trojúhelníku, kolečku, nebo čemkoliv jiném a také na matoucí informace.

Kosmetika netestovaná na zvířatech certifikáty

Které značky své produkty skutečně netestují na zvířatech?

Značky které netestují na zvířatech jsou většinou velmi kvalitní a přírodní značky, jako je například manufaktura, nebo 100% Pure. Certifikát HCS/HHPS je udělován po skutečně pečlivé kontrole.

Kompletní seznam si můžete stáhnout zde -> Firmy, které netestují na zvířatech.

Je to kruté a navíc k ničemu

Tento způsob testování je opravdu velmi nehumánní proces. Kromě toho i výsledek testů na zvířeti nemá příliš spolehlivé ověřování bezpečnosti a kvality produktu.

Proto byl také firmě Mary Cay, L’Occitane a dalším odebrán, když se tyto značky nechtěly vzdát svého prodeje v Číně, kde je testování na zvířatech povinné.

Nejlepším způsobem, jak zastavit testování na zvířatech je zcela prostý, přestat kupovat tyto výrobky. Případně jim psát, proč nebudete používat jejich produkty.

Firmy které testují na zvířatech

Přehled firem, které testují na zvířatech si můžete stáhnout zde -> Firmy, které testují na zvířatech.

Pokud vám článek zaměřený na téma “kosmetika netestovaná na zvířatech” přinesl nějakou hodnotu, podpořte nás právě tím, že jej budete sdílet na sociálních sítí, za každou pomoc děkujeme!

Martina Radlová

O veganství se mluví velmi málo. Proto jsem se rozhodla výrazně k tomuto odvětví přispět. Vegankou jsem už bezmála 5 let. Velmi ráda čtu o veganství, ale ještě raději o něm píšu :-)

Napsat komentář