Batoo.cz

Lečo nelečo

Vytisknout recept
Lečo nelečo
Chcete-li chuť leča opravdu věrohodnou přidejte navíc uzené veganské párky a černou sůl.
vegan lečo
Porce
Suroviny
Základní ingredience
Zelenina
Porce
Suroviny
Základní ingredience
Zelenina
vegan lečo
Pokyny
  1. Quinou dáme vařit stejným způsobem jako rýži. Do vody můžeme přidat vegetu, nebo ji rovnou vařit v zeleninovém vývaru pro lepší chuť.
  2. Na pánvičce osmažíme cibulku, spolu se stroužkem česneku (pozor ať nezhnědne, byl by hořký). Poté přidáme nakrájenou cuketu, žampiony, papriku, sušená rajčata. To vše zasypeme červenou paprikou a solí.
  3. Chvíli smažíme a dále přidáme cherry rajčátka, podlijeme zeleninu půl sklenicí vody, a přihodíme trochu rajčatového protlaku.
  4. Bílé tofu rozdrobíme do směsi a dusíme, dokud vše nezměkne.
  5. Nakonec dochutíme pepřem a případně dosolíme.
  6. Pokud chceme docílit jemné vajíčkové chuti, přidáme místo klasické soli, sůl černou.
  7. Jakmile bude quinoa hotová, osolíme ji a přisypeme kari, Nakonec přidáme nakrájená cherry rajčátka, olivy, listy špenátu a okurku.
Poznámky k receptu

Bára Branná

Za sebou mám střední školu uměleckoprůmyslovou v oboru grafika a ilustrace. Poté, co mě po středoškolském studiu nepřijali na vysokoškolský umělecký obor, jsem se dostala na vyšší odbornou školu v oboru publicistika. Tehdy jsem se naprosto neplánovaně a nečekaně dostala k psaní.

Stále mě to však táhlo k umění. Proto jsem o rok později, zároveň s vyšší odbornou školou, začala studovat Slezskou univerzitu v oboru audiovizuální tvorby. Dvě školy byly občas fuška, ale nic, co by se nedalo zvládnout. A tak jsem minulý rok jednu školu úspěšně dokončila a tento rok mě čekají státnice z audiovize.

Moje cesta k veganství byla stejně náhodná jako cesta ke psaní. Po tom, co jsem se rozhodla z jakéhosi rozmaru zkusit "měsíc bez masa", jsem se k němu již nikdy nevrátila. Nemusela jsem si nic zakazovat. Nebylo to nic těžkého. Prostě se to tak stalo – zcela přirozeně.

Se změnou stravování jsem někde musela načerpat inspiraci a informace. Nejen kvůli sobě, ale taky kvůli neustále se opakujícím se otázkám "kde vezmu bílkoviny". Ale informace, které ke mně začaly přicházet, nebyly vůbec růžové. A tak místo toho, abych se opět vrátila k masu, jsem začala cítit, že vegetariánství nestačí.

Přibližně v květnu 2014 jsem vyřadila všechny živočišné produkty z mého života a snažila jsem hledat vlastní cestu ve stravování. V té době jsem si prošla mnoha pokusy, protože jsem zjistila, že všechno, co jsem do té doby považovala za dané, bylo jen v hlavě. Zkoušela jsem raw stravu, očisty na šťávách i půsty. Především proto, abych dokázala sama sobě, že změnit se dá vše.

Ráda na to vzpomínám, protože jsem se musela naučit vařit úplně jiným způsobem. A teprve v ten moment jsem naplno objevila rozmanitost stravování.  Nevědomí, konvenční stravu a neznalost výživových hodnot jsem vystřídala za objevování chutí a otevřenost všemu novému.

Kromě veganství jsem se v posledních letech začala zajímat o ekologii a přírodu. A mimo jiné jsem začala cestovat. Občas se tedy na webu objeví také nějaký článek o veganství v jiných zemích či enviromentálních problémech.

Doufám, že Vás bude náš web bavit. A hlavně, že si odsud odnesete užitečné informace!

Napsat komentář