Batoo.cz

Přírodní laky na nehty – proč se vyplatí je používat? A jaké jsou možnosti na trhu?

Když se podíváte okolo sebe, nemůžete popřít, že se návyky lidí začínají razantně měnit. Důraz, který lidé i celé globální společnosti kladou na ekologické chování, neustále roste. Podle toho se také mění způsob, jakým lidé nakupují, i to, co dávají do svých nákupních košíků.

Zájem o přírodní a ekologické produkty tím pádem neustále stoupá, a to se týká jak potravin a drogerie, tak i kosmetiky. Ženy už nechtějí za svou krásu platit tím, že budou vystavené chemikáliím, které jsou pro jejich těla prokazatelně škodlivé.

Klasická dekorativní kosmetika tím pádem ztrácí oblibu a naopak ji získávají produkty bez škodlivých chemických látek. A jelikož poptávka tvoří nabídku, spousta kosmetických společností vyvinula nové receptury, díky kterým produkty nabízí stejný či dokonce lepší účinek, přičemž disponují zdravějším složením.

Typickým příkladem jsou přírodní laky na nehty. Proč jsou pro ženy lepší než běžně prodávané produkty? A jaké značky na trhu můžete zakoupit? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Jde o kontakt s nehtovým lůžkem

Přestože lak na nehty přichází při správné aplikaci do kontaktu pouze s povrchem nehtu, zpravidla se nevyhnete tomu, aby pokryl také nehtové lůžko nebo kůži okolo nehtů. Právě skrze tato místa mohou chemikálie z těchto produktů proniknout do těla a vyvolat negativní účinky.

Na které látky je třeba dávat pozor?

 • Formaldehyd – jedna z nejvíce nenáviděných látek používaných v kosmetice. Jedná se o prokázaný karcinogen pro člověka a spadá tedy do skupiny 1 spolu s azbestem nebo tabákovým kouřem.
 • Toluen – velice silný alergen, který může ve vyšších koncentracích vyvolat závažné zdravotní problémy.
 • Dibutylftalát (DBT) – představuje nebezpečí zejména proto, že může zvýšit schopnost jiných chemických látek způsobovat genetické mutace. Také má potenciál narušit hormonální rovnováhu v těle, a tak ohrozit plodnost a řadu dalších tělesných funkcí.
 • Formaldehydová pryskyřice – přestože obsahuje formaldehyd, její rakovinotvorné účinky zatím nebyly prokázány. Jedná se však o silný alergen.
 • Kafr – do laků na nehty se přidává jeho synteticky vytvořená varianta, která může být ve větším množství, nebo dlouhodobém kontaktu, toxická.
 • Ethyl Tosylamide – může dráždit kůži, oči a dýchací cesty. Řadí se mezi sulfoamidy, což je podskupina antibiotik. Proto se diskutuje o jeho potenciálu způsobovat rezistenci vůči antibiotikům.
 • Xylen – rozpouštědlo na bázi ropy, které je běžnou složkou ředidel. Při krátkodobém kontaktu může vyvolat negativní příznaky, jako jsou bolesti hlavy a závratě.
 • Parabeny – konzervační látky, které lze rozpoznat podle předpon methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl a isobutyl. U citlivějších jedinců mohou působit dráždivě a způsobovat zánět kůže. Průzkumy parabenů také ukázaly estrogenní aktivitu, což znamená, že by mohly ovlivnit rakovinné bujení.
 • Aceton – nachází se spíše v odlakovači nehtů. Běžně dráždí kůži, oči a plíce. Zvířecí testy ukázaly toxicitu v souvislosti s dýchacím a nervovým ústrojím, a to i při malých dávkách.
 • Trifenylfosfát (TPHP) – podle výzkumů to vypadá, že se jedná o endokrinní disruptor – narušitel hormonálního systému. Také se ukázalo, že se okamžitě po aplikaci laku na nehty vstřebává do krevního oběhu.
 • Terc-butylhydroperoxid (TBHP) – důkazy proti TBHP zatím nemluví úplně jasně, přesto byla potvrzena jeho dráždivost vůči kůži a akutní toxicita, tedy po jednorázové aplikaci.
 • Lepek – zatím nic nenaznačuje, že by lepek v lacích na nehty působil problémy lidem s celiakií, ale pro větší bezpečí je lepší se mu vyhnout.

Jak vypadá lak na nehty bez škodlivých látek?

V dnešní době najdete na pultech obchodů laky s různým složením a tím pádem i poměrem škodlivých látek. Nejčastěji se setkáte s laky označovanými jako 3-free, které neobsahují první tři látky ze seznamu, jak jejich název napovídá. Konkrétně se jedná o formaldehyd, toluen a DBT.

Od toho se pak odvíjí také další označení, kde funguje stejný systém, jen se zvyšuje první číslo. Spolu s ním pak roste i počet nežádoucích látek, které jsou z produktu vyřazeny. Díky tomu se pak mohou označovat jako bezpečné a ekologické laky na nehty. Pro větší přehlednost jsme si pro vás připravili jednoduchou tabulku.

  5-free 7-free 9-free 10-free
Formaldehyd ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Toluen ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Dibutylftalát (DBT) ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Formaldehydová pryskyřice ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Kafr ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Ethyl Tosylamide ✔️ ✔️ ✔️
Xylen ✔️ ✔️ ✔️
Parabeny ✔️ ✔️
Aceton ✔️ ✔️
Trifenylfosfát (TPHP) ✔️
Terc-butylhydroperoxid (TBHP) ✔️
Lepek ✔️

Jaké přírodní laky na nehty nabízí český trh?

Jestliže už teď víte, že se od tohoto momentu spokojíte pouze s EKO lakem na nehty, který neobsahuje žádné škodlivé látky, počítejte s užším výběrem odstínů. I když se na českém trhu pohybuje několik jmen, která vyrábějí spoustu přírodní kosmetiky, stále se jedná o menšinu.

Pro mnoho žen by mohlo představovat problém také to, že přírodní laky často nevydrží na nehtech tak dlouho jako ty chemické. Můžete však narazit i na takové, které se vám ve finále osvědčí i více než ty, které jste používali dříve. Pojďme se tedy podívat na náš trh a značky, se kterými se můžete setkat.

ZAO

Francouzská značka ZAO přináší laky na nehty s různými tóny, od tmavé černé až po třpytivou světle růžovou. Všechny výrobky mají certifikaci PETA, což znamená, že nebyly testované na zvířatech. U produktů uvádějí, že k jejich výrobě nepoužívají toluen a formaldehyd ani parabeny.

Handmade Beauty

Ručně vyrobené laky na nehty značky Handmade Beauty nesou označení 7-free nebo 5-free, takže jsou vždy bez formaldehydu, toluenu, DBT, formaldehydové pryskyřice, syntetického kafr i ethyl tosylamidu. Kromě klasický laků nabízejí i krycí gel lak na přírodní nehty a různé výživné kůry – taktéž přírodní.

Neobio

Jak už název napovídá, značka Neobio vyrábí bio laky na nehty, což znamená, že jejich složky pocházejí z ekologických zdrojů. Dokonce disponuje certifikátem Natrue, která je zárukou nulového obsahu syntetických látek a také toho, že výroba laků měla co nejmenší dopad na životní prostředí.

GlossWorks

Všechny u nás dostupné laky GlossWorks se mohou chlubit označením 9-free, takže u nich máte jistotu, že se vyhnete většině výše uvedených škodlivých složek. Kromě standardních barevných variant nabízí i svrchní laky, které spodní vrstvě dodají matný nebo třpytivý tón.

Boho Green Make-Up

Přírodní laky Boho Green berou výraz “přírodní” opravdu doslova. Své laky na nehty vyrábějí z rostlinných ingrediencí, jako je kukuřice, bavlna, brambory, pšenice nebo maniok jedlý. Není tedy divu, že hrdě nesou označení 9-free až 10-free.

Benecos

Jestliže nehledáte jen dekorativní prvek, ale zároveň také výživu pro vaše nehty, vsaďte na Benecos laky na nehty. Nejen, že se nabízí v mnoha různých barvách, ale také jsou 8-free a obsahují avokádový olej a biotin, aby nehty byly i po odlakování pevné a vyživené.

SO’BiO étic

Francouzský výrobce SO’BiO étic spoléhá na podobné složení jako Boho Green, avšak s tím rozdílem, že u svých výrobků neuvádí označení x-free. Na druhou stranu však prozrazuje, že při výrobě nepoužívá parabeny, formaldehyd, ftaláty, toluen, xylen, kalafunu ani syntetický kafr.

Alverde

V poslední době si plno zákazníků oblíbilo produkty Alverde, která je jednou z privátních značek DM drogerie. Alverde laky na nehty v různých barvách sice nenabízí, sortiment této značky však zahrnuje bezbarvé laky a produkty pro nehtovou výživu. Vše je veganské a většinou i v biokvalitě.

Sante

Poslední značkou, kterou si dnes představíme, je Sante. Podobně jako Alverde ve své nabídce postrádá barevné laky na nehty a místo toho se zaměřuje na péči o zdraví nehtů. V produktech nenajdete žádné škodlivé ani potenciálně škodlivé látky. Naopak je obohacený o různé výtažky jako například z physalis a karamboly.

Martina Radlová

O veganství se mluví velmi málo. Proto jsem se rozhodla výrazně k tomuto odvětví přispět. Vegankou jsem už bezmála 5 let. Velmi ráda čtu o veganství, ale ještě raději o něm píšu :-)

Napsat komentář