Batoo.cz

Přírodní řasenka – základ šetrného zvýraznění vašich očí

Krásné, dlouhé a husté řasy právem patří mezi hlavní ideály ženské krásy, a tak neni divu, že se mnoho žen snaží tuto partii zvýraznit. Často ale zapomínají na to, že oči jsou velmi citlivý orgán. Chemické látky obsažené v běžné dekorativní kosmetice ho mohou podráždit a poškodit, čemuž lze ale snadno zabránit skrze přírodní řasenky.

Jistě se s námi shodnete na tom, že řasenka spolu s make-upem tvoří základ kosmetické taštičky každé ženy. Dokonce i dámy, které si příliš na líčení nepotrpí, čas od času dostanou chuť zvýraznit své oči. Ať už si zachovávají přirozený vzhled, nebo si nanesou oční stíny, tužku či linky, vždy zakončí svůj výtvor právě řasenkou.

Chemie, která na oči nepatří

Určitě jste si všimli, že spousta běžně prodávaných řasenek nejde jen tak odlíčit. Je na místě položit si otázku, co tyto produkty musí obsahovat za látky, aby dokázaly odolat působení přípravků, které jsou pro jejich odstranění přímo určené. Pojďme si některé látky vyjmenovat, abyste se jim dokázali při výběru přírodní řasenky úspěšně vyhnout.

Parabeny

Látky zvané parabeny, kam spadá například butylparaben, ethylparaben a propylparaben, se běžně používají proto, aby se zabránilo množení bakterií v řasenkách. U těchto látek však bylo potvrzeno, že když se dostanou do těla, napodobují hormon estrogen a tím způsobují hormonální nerovnováhu v těle.

Hliníkový prášek

Hliníkový prášek spadá do skupiny neurotoxinů a využívá se jeho kosmetické barvivo. Jeho stinná stránka spočívá v tom, že narušuje řadu buněčných a metabolických procesů v nervovém systému a dalších tkáních. Při dlouhodobém vystavení tato látka zabraňuje vylučování rtuti, což vede k nadměrné toxicitě v těle.

Propylenglykol

Přestože americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) neoznačil propylenglykol za nebezpečný, určitě by jej kvalitní řasenka neměla obsahovat. Jedná se totiž silný alergen, který u citlivějších jedinců může vyvolat zánětlivou vyrážku. V extrémních případech se alergie projevuje velmi bolestivými puchýřky, které mají potenciál rozšířit se po celém těle.

Vitamín A acetát (Retinol)

Jedná se o surovinu, která se tváří jako výživná, ale ve skutečnosti může způsobit změny na biochemické a buněčné úrovni. Produkují nadměrné množství určitých typů reaktivního kyslíku, které narušují buněčnou signalizaci a mohou dokonce způsobit genové mutace. V Kanadě je používání této látky zakázané.

Thimerosal

Thimerosal je prvek na bázi rtuti používaný jako konzervant a antiseptikum. Není náhoda, že ho čistě přírodní kosmetika neobsahuje. Rtuť se totiž v těle může začít hromadit, a to zejména v mozku, jehož funkci následně výrazně narušuje. Obzvláště nebezpečný je pro těhotné ženy a děti, jelikož silně ovlivňuje vývoj mozku.

Jaké přírodní řasenky na našem trhu najdete?

Pokud jde o český trh a přírodní kosmetiku, značky jsou poměrně různorodé a stejně tak i složení jednotlivých produktů, které nabízejí. Při hledání té pravé přírodní řasenky pro vás je třeba se zamyslet zejména nad tím, co od ní vlastně očekáváte.

Obvyklé požadavky zahrnují například objem, prodloužení nebo natočení řas, nicméně spousta žen hledá i vyživující řasenky a séra, která podpoří růst řas. To vše v řadách přírodní dekorativní kosmetiky bez problému najdete. Zejména pokud se budete držet následujících značek.

Lavera

Velmi bohatou nabídku přírodních řasenek nabízí světoznámá německá značka Lavera, která při výrobě používá buď čistě přírodní látky, nebo jejich deriváty. Jinak řečeno, s chemií se u Lavery nesetkáte, a to ani s tou neškodnou.

Santé

Společnost Santé se snaží chovat zodpovědně k přírodě i k lidem a přitom vyrábět nejlepší přírodní kosmetiku na celosvětovém trhu. Jejich nabídka řasenek ukazuje, že k tomuto cíli mají poměrně blízko. Obsahují jedinou chemickou látku, a tou je hydroxid sodný, který je pro lidské tělo neškodný.

PuroBIO Cosmetics

Jestliže hledáte nejen přírodní, ale také bio řasenku, PuroBIO Cosmetics je jasnou volbou. Kromě toho, že jsou vyrobené bez škodlivých látek, nepodporují ani testování na zvířatech, díky čemuž jsou vhodné i pro vegany.

Alverde

Přírodní řasenky však nemusíte kupovat jen ve specializovaných obchodech. U zákazníků mají Alverde řasenky recenze velmi pozitivní a nemusíte kvůli ní platit poštovné. Řasenky jsou veganské, přírodní a navíc bez mikroplastů, takže v tomto ohledu neškodí životnímu prostředí.

Martina Radlová

O veganství se mluví velmi málo. Proto jsem se rozhodla výrazně k tomuto odvětví přispět. Vegankou jsem už bezmála 5 let. Velmi ráda čtu o veganství, ale ještě raději o něm píšu :-)

Napsat komentář