Batoo.cz
Umývání vlasů

Přírodní šampony – ta pravá cesta ke krásným a zdravým vlasům

Znáte někoho, kdo je opravdu spokojený se svými vlasy? Když se podíváte okolo sebe, většinou to vypadá tak, že kdo má rovné, chtěl by vlnité, a zase naopak.

Proto spousta žen neváhá a dennodenně své vlasy vystavuje horkému vzduchu fénu a rozpálené ploše žehličky nebo kulmy na vlasy.

Na tyto představy a požadavky pochopitelně reaguje i trh s vlasovou kosmetikou. Proto existuje nespočet společností s obrovským množstvím přípravků, které slibují, že vyplní požadovaný efekt.

Negativní následky jejich používání se však po čase projeví, což plno lidí motivuje k tomu, aby zainvestovali raději do přírodních šamponů.

Proč jsou chemické šampony škodlivé?

Chemické produkty často splní slibovaný efekt, i když jen krátkodobě, musíte si je ale koupit v sadách.

Problém konvenčních šamponů totiž spočívá v tom, že obsahují sodium lauryl sulfate (SLS). Ten se stará o to, aby šampon dobře pěnil, ale zároveň vlasy zbavuje jejich přirozené vlhkosti.

Z tohoto důvodu se při používání běžných šamponů obvykle neobejdete bez kondicionéru, který vlasy opět zvlhčí a zjemní. Vlasovou péči pak obvykle musíte čas od času doplnit maskou nebo olejíčkem, aby nevypadaly vysušeně, ale naopak zdravě a vyživeně. Kvůli tomu strávíte spoustu času péčí o vlasy a v drogerii necháte spoustu peněz.

Když to tak navíc budete dělat dlouhodobě, vaše pokožka hlavy začne na pravidelné odstraňování vlhkosti reagovat tím, že jí bude produkovat o to více – a vlasy se začnou nadměrně mastit.

Když zavčas nezakročíte se šetrnějšími přípravky, může vás to dohnat do fáze, kdy budete nuceni si vlasy mýt každý den.

Na jaké škodlivé látky je třeba dávat pozor?

Výše zmíněný sodium lauryl sulfate (SLS) však není jedinou škodlivou látkou, která se do šamponů běžně přidává. Níže najdete seznam čtrnácti dalších látek, kterým je lepší se při nákupu kosmetických přípravků obloukem vyhýbat.

 • Laurylsulfát amonný a laurethsulfát sodný (SLES) – patří do skupiny sulfátů, stejně jako SLS. Navážou na sebe veškerý kožní maz a vlasy i pokožku jej zbaví. Tyto látky jsou dokonce tak agresivní, že vlasy výrazně oslabují. V důsledku se pak mohou zkřehnout a začít se krepatit.
 • Parabeny – v kosmetice a šamponech se používají jako konzervační látky k zabránění růstu bakterií. Naše pokožka je však dokáže absorbovat, což je velký problém. Parabeny totiž dokážou napodobit estrogen, a tak narušit hormonální rovnováhu těla.
 • Chlorid sodný – neboli kuchyňská sůl. Používá se k vytvoření hustší konzistence šamponů a kondicionérů. Sůl může citlivou pokožku hlavy vysušit a způsobit její svědění, což může nakonec vést k vypadávání vlasů.
 • Polyethylenglykol – taktéž se jedná o zahušťovadlo. Často bývá kontaminované škodlivými vedlejšími produkty, jako jsou ethylenoxidy a 1,4-dioxan.
 • Diethanolamine (DEA) a Triethanolamin (TEA) – emulgátory a pěnová činidla, která umožňují spojení látek rozpustných ve vodě a v tucích. Během laboratorních studií byla objevena souvislost mezi těmito látkami a rakovinou u zvířat. U lidí však tento negativní dopad zatím nebyl prokázán.
 • Formaldehyd – jde o karcinogen skupiny 1, který se vstřebává kůží a prokazatelně způsobuje vznik rakoviny. Uvolňovače formaldehydu se nazývají různě, a tak není snadné je rozpoznat. V šamponech se však nejčastěji používá quaternium-15.
 • Alkohol – možná vás to překvapí, ale alkohol se do šamponů přidává celkem běžně. Bohužel pokožku hlavy i samotné vlasy vysušuje. Výjimkou jsou některé druhy alkoholu, jako je například cetearyl alkohol a stearylalkohol, které produkci mazu naopak podporují.
 • Syntetické vůně – pod označením “vůně” se může ukrývat řada škodlivých chemikálií. Mnoho z nich dráždí pokožku hlavy, což může vést k vypadávání vlasů. Také se může jednat o karcinogeny a endokrinní disruptory.
 • Syntetická barviva – obvykle se vyrábějí z ropy nebo černouhelného dehtu, a tak není divu, že mají škodlivé účinky na zdraví. Pojí se s různými chorobami, a to dokonce i s rakovinou, kvůli čemuž jsou v některých zemích nelegální.
 • Dimethicone – typ silikonu, který má za úkol vlasy obalit, a tak jim dodat zdravý a zářivý vzhled. Ve skutečnosti však vlasy jen ztěžknou, zatímco pokožka hlavy nemůže kvůli tomuto nánosu produktovat maz.
 • Kokamidopropyl betain – najdete ho i v některých přírodních šamponech na vlasy. Přestože je přirozenou složkou kokosu, může vyvolat podráždění kůže, alergii, růžovku a ekzém, a to kvůli dimethylaminopropylaminu, v jehož kombinaci se používá.
 • Triclosan – chemická antibakteriální látka, o které se ví, že narušuje hormonální rovnováhu v těle. Následkem může být vznik rakoviny, problémy s vývojem neuronů a u těhotných žen i s vývojem plodu.
 • Retinyl Palmitate – při kontaktu s kůží se promění na retinol. Je o něm známo, že dráždí kůži a může způsobit její loupání, šupinatění, zarudnutí a svědění.

Hnutí „no-poo“

Kvůli vysušování vlasů a pokožky s dalším vedlejším účinkům se mnoho lidí přidává k takzvanému hnutí „no-poo“. Jak název napovídá, jedná se o metodu, při které se vlasy neumývají šamponem, ale pouze jednoduchými ingrediencemi, jako je jedlá soda a jablečný ocet nebo marocký jíl.

Prostřednictvím této metody vlasy opět získají svou schopnost udržovat si přirozenou vlhkost, a tak nejen vypadají zdravější, ale také skutečně jsou. Samozřejmě trvá nějakou dobu, než si vlasy na tento nový návyk navyknou. Takže pokud ho chcete vyzkoušet, počítejte s tím, že vlasy budou chvíli mastnější a také budou elektrizovat.

Když se neobejdete bez čisté vůně

Spousta lidí metodu „no-poo“ zahrnuje hlavně z toho důvodu, že jim chybí pocit čistých a voňavých vlasů po jejich umytí.

Naštěstí existují 100 % přírodní šampony, které vám tento pocit poskytnou a zároveň nijak neohrozí vaše zdraví. Jaké značky se vyplatí vyzkoušet?

Urtekram

Dánská společnost Urtekram na trhu působí již 30 let a za tu dobu stihla vytvořit opravdu široké spektrum čistě přírodních produktů. V sortimentu vlasové péče najdete přírodní šampony na mastné vlasy, pro růst vlasů i na citlivou pokožku hlavy a mnoho dalších – zkrátka si tu stoprocentně najdete to pravé pro svůj vlasový typ.

Coslys

U francouzského výrobce organické kosmetiky Coslys se můžete spolehnout na to, že dostanete přírodní šampony bez sulfátů a parabenů i dalších chemických látek. Značka se může pyšnit různými certifikáty, jako je Ecocert, Cosmebio, Cruelty Free nebo One Voice, které jsou zárukou jejího kvalitního a bezpečného složení.

Lamazuna

Značka Lamazuna taktéž pochází z Francie, ale na rozdíl od Coslysu nevyrábí tekuté šampony, ale tuhé. V podstatě se jedná o přírodní mýdla na vlasy, která se mohou chlubit tím, že neobsahují žádné syntetické látky. Jejich papírový obal z nich dělá téměř bezodpadové, a tak i ekologické řešení pro celou rodinu.

OnlyBio

Jestliže hledáte přírodní šampon bez parabenů a silikonů a ještě k tomu v ekologickém balení, můžete se spolehnout na značku OnlyBio. Tekuté šampony dodává v recyklovatelných skleněných lahvích. Navíc garantuje 99 % podíl čistě přírodních a zároveň lokálních surovin. Svou jedinečnou kvalitu dokládá certifikací od EcoCert – Cosmos Natural.

Haaro Naturo

Ještě jsme tu nestihli zmínit šampony v prášku, které u nás vyrábí liberecká firma Haaro Naturo. Jelikož fungují díky přírodním saponinům, a tak nepění a nevysušují pokožku hlavy. V nabídce tohoto výrobce najdete přírodní šampony proti lupům, na mastné vlasy či pro objem a lesk. Jejich výhodou je také to, že dostanete mokrý a suchý šampon i masku v jednom.

Almara Soap

Pod značkou Almara soap se ukrývají ručně vyráběná přírodní mýdla na vlasy i celé tělo. Mezi jejich běžné složky patří stoprocentní esenciální oleje a rostlinné oleje, maceráty a výluhy. Výrobce se chemii obloukem vyhýbá. Místo toho se spoléhá na tradiční výrobu za studena, a to jen z čistě přírodních látek.

Martina Radlová

O veganství se mluví velmi málo. Proto jsem se rozhodla výrazně k tomuto odvětví přispět. Vegankou jsem už bezmála 5 let. Velmi ráda čtu o veganství, ale ještě raději o něm píšu :-)

Napsat komentář