Batoo.cz

Robi maso – kompletní přehled

Co je to vlastně robi maso? Vedle tofu, seitanu nebo tempehu se jedná o další rostlinnou alternativu masa. Název vznikl ze slov ROstlinná BÍlkovina – RO-BI. Jak název napovídá, jedná se o surovinu bohatou na bílkoviny – obsahuje jich kolem 20%. Robi maso je speciálně připravená směs rostlinných bílkovin, která se velmi chutí a konzistencí podobá masu a může ho bez problému nahradit.

Robi maso je vhodnou volbou pro toho, kdo chce maso úplně vyřadit z jídelníčku, nebo ho alespoň omezit. Má nízkou energetickou hodnotu, transparentní složení bez umělých barviv a konzervantů a široké využití. Po jiné alternativě by ale měli sáhnout lidé s vysokou citlivostí na lepek, jelikož robi maso je, stejně jako seitan nebo Klaso, vyrobený na bázi obilovin.

Složení robi masa

Co robi maso obsahuje? Hlavní složkou a zdrojem bílkovin je pšeničná bílkovina. Dále v základním složení najdeme pšeničnou mouku, červenou řepu, vodu, sůl a přírodní barvivo.

V případě ochucených robi mas nebo polotovarů, jsou pak ve složení další suroviny, jako koření, bylinky, sojová nebo worcestrová omáčka, cibule, česnek a další.

Druhy Robi mas

Jak jsme již naznačili, robi maso se prodává jak v základní natural verzi, tak ochucené. V obchodě seženete i hotové pokrmy a výrobky, jako jsou saláty a pomazánky.

Neochucené robi polotovary

Tyto polotovary obsahují jen základní ingredience – pšeničnou bílkovinu, mouku, červenou řepu, vodu, sůl a karamel. Nemají výraznou chuť, stačí je ale před přípravou na pár minut marinovat, například v sojové omáčce. 

Prodávají se ve čtyřech verzích, jako:

 • plátky, 
 • nudličky, 
 • sekaná (mleté) a 
 • oválky.

Právě díky nevýrazné chuti a množství prodávaných druhů je můžete použít na přípravu téměř jakéhokoliv jídla. Stačí jen vybrat správný tvar, dochutit a dle vhodného receptu uvařit i klasiku jako je guláš nebo svíčková, vegan asijskou nebo mexickou kuchyni nebo jen přidat do salátu či sendviče. 

Hotová jídla

Kromě polotovarů, které si dohotovíte dle svých představ, seženete robi maso i jako hotové jídlo. Tuto variantu oceníte především v případě, že s vegetariánskými/ veganskými recepty teprve začínáte, potřebujete inspiraci, nestíháte, nebo chcete pozvat na večeři třeba kamaráda, který dává přednost rostlinné stravě.

Ve složení těchto robi jídel najdeme i další suroviny, záleží na konkrétním druhu, jaké budou. Liší se samozřejmě i energetická hodnota a množství bílkovin, sacharidů, tuků a dalších složek. Srovnání výživových hodnot některých robi výrobků najdete v tabulce v dalších kapitolách.

Nabídka robi hotových jídel je široká a najdete v ní i typická (ne)masová jídla. Zakoupit můžete například:

 • robi pikantní směs,
 • řízek,
 • tatarský biftek,
 • segedín,
 • čínu, 
 • karbanátky nebo
 • sekanou. 

Saláty a pomazánky

Kromě hotových jídel můžete vyzkoušet i robi saláty a pomazánky. Připomínají klasickou nabídku lahůdek, samozřejmě ale ve vegetariánské nebo veganské verzi. 

Ze salátů můžete zakoupit:

 • zelný,
 • těstovinový,
 • fazolový a 
 • mexický.

Pomazánky jsou v nabídce:

 • nivová, 
 • česneková,
 • italská,
 • zázvorová a
 • křenová.

Pomazánky jsou pouze vegetariánské, u salátů si ale můžete vybrat i verzi se sojanézou a dostat veganský výrobek.

Pečivo

Poslední řada výrobků, dokazující různorodost využití robi masa je drobné veganské pečivo. Firma nabízí plněné šátečky z listového těsta ve slané i sladké variantě:

 • s jihomoravskou pikantní směsí,
 • s mexickou náplní,
 • s ořechovou náplní a
 • s jablky.

Výhody

Jaké jsou tedy výhody robi masa a proč byste ho měli jíst? Při dietě oceníte jeho nízkou energetickou hodnotu, vegetariáni a vegani zase vysoký obsah bílkovin, senioři snadnou stravitelnost a snad každý jeho širokou využitelnost.

Vysoký obsah bílkovin a nízká energetická hodnota

Vysoký obsah rostlinných bílkovin (u natural verze 24 g na 100 g výrobku) zaručuje při vyvážené stravě plnohodnotnou náhražku masa. Pro porovnání, například u vejce je to 12 g, kuřecí prso 20 g a 30% eidam 25 g na 100 g výrobku.

Kromě toho má ale také nízkou energetickou hodnotu, pouze 582 kj na 100 g. Kuřecí maso je na tom podobně, u vajec je to ale 1382 kj a například eidam má 632 kj.

Vhodné pro diabetiky a alergiky

Kromě nízké energetické hodnoty robi maso obsahuje nízké množství tuků a sacharidů. Je tak vhodné pro diabetiky nebo při redukci váhy. Navíc neobsahuje cholesterol, je snadno stravitelné a nenadýmá.

Oproti tofu nebo tempehu není vyrobené ze sóji, robi maso je tedy vhodná rostlinná alternativa, pokud jste na ni alergičtí. Bohužel ho nemohou jíst celiaci kvůli obsažené pšenici.

Rychlost přípravy

Robi maso je již tepelně zpracované. Díky tomu je jednak mikrobiálně čisté = neobsahuje žádné zdraví neprospěšné zárodky, také to ale značně urychlí výsledný čas přípravy. Maso je třeba pouze upravit a prohřát, není třeba ho hodiny vařit. U hotových jídel je pak rychlost přípravy samozřejmostí.

Široká využitelnost

Robi maso můžete připravit stejně, jako maso klasické – vařením, dušením, smažením nebo grilováním. Můžete ho ale podávat i za studena třeba do salátu, nebo z něj vytvořit pomazánku.

Je vhodné pro vegany

Jelikož se jedná o rostlinnou alternativu masa, je robi maso samozřejmě vhodné pro vegetariány a vegany. Zároveň je ale příjemným ozvláštněním a odlehčením jídelníčku každého všežravce.

Nutriční hodnoty (robi maso): 100 g
Energetická hodnota 523 kJ
Bílkoviny 20,8 g
Sacharidy
– z toho cukry
10,8 g
Neuvedeno
Tuky
– z toho nasycené mastné kyseliny
0,030 g
Neuvedeno
Vláknina Neuvedeno
Sůl Neuvedeno
Nutriční hodnoty (Robi řízek): 100 g
Energetická hodnota 1164 kJ
Bílkoviny 19,5 g
Sacharidy
– z toho cukry
3,5 g
Neuvedeno
Tuky
– z toho nasycené mastné kyseliny
1,8 g
Neuvedeno
Vláknina Neuvedeno
Sůl 1,1 g

Kde koupit robi maso

Robi maso zaručeně najdete přímo v prodejně značky robi v Újezdě u Brna. Kromě toho ale i v řetězcích Globus (včetně online obchodu) a Albert nebo v prodejnách zdravé výživy.

Robi maso a další výrobky koupíte i v některých online obchodech, bohužel ne v těch větších, jako je rohlik.cz nebo kosik.cz.

Přibližná cena robi produktů u výrobce je:

Robi natural (200 g)50 Kč
Robi řízek (200 g)60 Kč
Robi tatarák (150 g)40 Kč
Saláty (150 g)40 Kč
Šátečky (30 g)18 Kč

Příprava

Robi maso připravujeme stejně jako maso klasické, jen není třeba ho tak dlouho vařit. Jelikož je předvařené, stačí ho do jídla přihodit až na posledních pár minut.

Není třeba ho namáčet nebo naopak sušit a po rozmražení si zachová strukturu. Před přípravou je dobré ho dochutit, stačí ale 10 minut marinování v sojové nebo jiné omáčce.

Recepty

Martina Radlová

O veganství se mluví velmi málo. Proto jsem se rozhodla výrazně k tomuto odvětví přispět. Vegankou jsem už bezmála 5 let. Velmi ráda čtu o veganství, ale ještě raději o něm píšu :-)

Napsat komentář