Batoo.cz

Sníme naší planetu? Veganství a udržitelnost

Už na prvním stupni základní školy nás učí, že třídit odpad, je správné. Jak by naše planeta za pár let vypadala, kdybychom plast nedávali do žlutých kontejnerů, flašky od piva do modrých a všechny odpadky se válely na hromadách? Každý z nás už někdy slyšel o tom, že děti v Africe nemají co jíst. Stejně jako to, že musíme šetřit vodou. To ví přece i dítě v mateřské školce. Ale napadlo vás někdy proč to tak je, a že řešení je jednoduché, jen o něm lidé nemluví?

Jak vlastně spotřeba živočišných produktů souvisí s udržováním planety?

Když se řekne slovo vegan, většina lidí si vybaví člověka, který odmítá cokoliv živočišného z lásky ke zvířatům, které trpí v masných a mléčných průmyslech. Ano. Samozřejmě, že tento důvod je jeden z hlavních, proč začít s čistě rostlinnou stravou, ale rozhodně není jediný. Dalším je například šetření půdy, vody a energie. Věděli jste, že na 1 kg obilí se spotřebuje přibližně 60 litrů vody, což se nedá srovnat se spotřebou vody pro maso, která se pohybuje na rozmezí 2 000 – 15 000 litrů na kg! Kvůli pěstování krmiva (sóji) pro dobytek se ročně kácejí obrovské plochy deštných pralesů např. v Jižní Americe. Množství sóji, kterou pěstujeme by mohlo nakrmit mnohonásobně více lidí, kdybychom byli vegani. Literatury uvádí, že průměrný člověk, který jí maso, vejce i mléčné výrobky spotřebuje 2 ha půdy, vegetarián (člověk, který nejí maso, ale živočišné výrobky ano) spotřebuje až 19x méně. A vegan? Ten, kdo nekonzumuje žádné živočišné produkty spotřebuje až 50x méně půdy, než průměrný ,,masožravec’’! A to jsou jen některé fakta o spotřebách způsobených živočišným průmyslem. Mohli bychom mluvit o škodlivých uměle dodávaných látkách v mase, znečišťování půdy chemickými hnojivy atd. Je také jasné, že kdybychom snížili spotřebu živočišných produktů, pomohli bychom světovému hladu.

,,Naši planetu už nezachráníme, jeden člověk ničemu nepomůže’’

Každý, kdo se rozhodne přejít na veganství, nebo vegetariánství, tuhle větu uslyší minimálně jednou. Není to ale pravda. I jeden člověk pomůže. Za jeden den vynechání živočišných produktů ušetříte až 4000 litrů vody, 900 m2 lesa, život jednoho zvířete a spoustu dalšího. Navíc je rostlinná strava mnohonásobně zdravější, než živočišná a nemusíte se bát, že přispíváte týrání a mučení zvířat chovaných pro maso. Tak co vám brání to vyzkoušet?

 

Podívejte se na toto poučné video, které dokazuje výše zmíněné…

Martina Radlová

O veganství se mluví velmi málo. Proto jsem se rozhodla výrazně k tomuto odvětví přispět. Vegankou jsem už bezmála 5 let. Velmi ráda čtu o veganství, ale ještě raději o něm píšu :-)

Napsat komentář