Batoo.cz

Zachraňte svět, staňte se veganem

Patříte k těm, co si myslí, že je nutné se stát veganem? Jste proti zabíjení a konzumaci zvířat? Nebo jste masožravec a nikdy se nevzdáte masa? Spousta lidí si myslí, že svět zachrání pouze úplný a nekompromisní přechod na veganství. A to tvrdí i nová studie, která byla provedena.

Myslíte si také, že pouze veganství je spásou pro lidstvo? A vydrželi byste jíst od nynějška do konce života už jen rostlinnou stravu a nikdy nevzít do úst maso?

Chybí orná půdaOrná půda

Jsou známá a jasná fakta jako ta, že lidí přibývá a naší orné půdy výrazně ubývá. Tato nepřímá úměra vede k jednomu jedinému logickému závěru pro lidstvo. To má totiž naprosto neřešitelný problém a už velmi brzy jej nebude možno nasytit.

Tuto studii ale asi nevnímá spoustu lidí, kteří umírají hlady už dnes. A také asi nevidí to množství jídla v našich popelnicích, kterým tak nehorázně plýtváme. Není to tedy jen v nedostatku, ale také v organizaci,  šetrnosti, toleranci, ohleduplnosti, sobeckosti a štědrosti. Je to v nás.

Je ale podle této studie vůbec možné, nasytit ty všechny hladové krky na naší Zemi? Udělat to tak, abychom nezničili i ty zbytky nádherné volné přírody, úžasné bohatství, které nám zde ještě zbývá? Tak právě přesně tuto otázku si ve studii při své práci položilo mnoho německých vědců. Tato jejich studie pak byla také zveřejněna v odborném časopise s názvem Nature Communications. Co je tedy závěrem dané studie?

Stop masožravcům

Tato studie vychází z údajů pojednávajících o skutečnosti, kolik vlastně obyvatel bude asi mít naše planeta, a to v roce 2050. Ve studii byla snaha spočítat, zda jsme schopni tuto populaci i uživit, aniž bychom více káceli a plundrovali planetu, nechali žít naše zbytky deštných pralesů a přestali i měnit ten zbytek vzácných ekosystémů v orná pole.

Závěrem je, že to nebude problém pouze v případě, že se lidstvo vzdá masa a přejde stoprocentně na rostlinnou potravu. Živočišná výroba potřebuje totiž dvojnásobek plochy, než stačí pro pěstování rostlin srovnatelně stejně energeticky náročných.

Veganství jako součást objevování tajemství života

Dovolte mi malou úvahu. Víme všichni, že soucit je dobrá věc. A veganství je jedním z praktických projevů soucitu. Kdo z nás ale zkusil někdy opravdu poctivě pátrat po tom, co soucit je a odkud se bere? No vážně, zkuste se zeptat hluboko do sebe: odkud přesně pramení ta úžasná schopnost vciťovat se do druhých bytostí? Co v nás způsobuje, že máme někde hluboko v Lev a člověknitru silnou naléhavost pomáhat slabším tvorům od jejich bolesti? A to často i za cenu, že budeme vysmíváni, nebo že se nám výrazně sníží životní pohodlí?

Odpověď si musí nalézt každý sám, protože pak teprve bude mít pro něj svoji důvěryhodnost. Pokud ale mohu dát malou inspiraci skrze svůj názor, myslím si, že soucit pochází z jádra bytosti člověka. Pateticky řečeno – z duše, tedy z našeho pravého já. Duše cítí jednotu všeho se vším. Duše cítí, že čím více je oddělenosti, tím více je násilí a naopak, že čím více je jednoty, tím více je míru.

Jestliže vnější formy v tomto světě neustále vznikají a zanikají, muselo nevyvratitelně být počátkem všeho života něco, co ani nevzniká, ani nezaniká. Tedy něco věčného, času a prostoru nepodléhajícího. A jestliže toto “Něco” je věčné, je i naše duše věčná, narozdíl od fyzického těla, protože nemůže být utkána z jiného těsta než z toho původního. Každá duše je jako plamínek na svíčce pocházející z věčného ohně. Každý plamínek je samostatný, ale je stejné podstaty jako původní oheň.

Jsme paprsky jednoho Slunce. No a když se přestaneme mylně identifikovat s koncovým bodem paprsku, dopadajícího do tohoto fyzicky pomíjivého světa a obrátíme se, otočíme se postupně ke zdroji života, začneme se hřát v kráse a teple jeho tajemství.

Veganství je jedním z mnoha kroků směrem k tomuto tajemství. Je tím postupným otáčením se.

Doplnil: Zdeněk Eliáš (www.vegan-veganstvi.cz)

Martina Radlová

O veganství se mluví velmi málo. Proto jsem se rozhodla výrazně k tomuto odvětví přispět. Vegankou jsem už bezmála 5 let. Velmi ráda čtu o veganství, ale ještě raději o něm píšu :-)

Napsat komentář