Batoo.cz

Život bez vajec, masa a mléka

Vzdát se jednou pro vždy všech živočišných produktů často mnohým lidem připadá extrémní. Není to jednoduché, ale je to mnohem lehčí, než se jeví. Je třeba silná motivace, kreativní přístup k jídlu a disciplína.

Zkuste třeba v době půstu v období před velikonocemi odlehčit tělu. Náš metabolismus je už historicky zvyklý na období, kdy zásoby na zimu už došly a žilo se střídmě pouze ze sýpky. Půst je třeba vnímat jako úlevu, kterou dáme tělu, nikoliv jako strádání. Kromě masa zkuste vynechat i ostatní živočišné výrobky, vše z mléka a vejce. Po pár dnech většinou zjistíte, že je vám lépe.

Etika či alergie

U mnoha veganů a vegetariánů převládá etika a nechuť brát život jiným tvorům a jíst je. Mnoho z nich ale etické důvody nijak neprožívá. Vnímá potravní řetězec, kdy se řada zvířat požírá navzájem, jako přirozený. Proto mu připadá také přirozené, že je člověk jeho součástí. Mnoho lidí zase přejde ze zdravotních důvodů. Některým to nechutná a jiným zase naskakují vyrážky a fleky po těle. Je zajímavé, že na alergie tato strava vždy zabere. To je dobré vodítko i důvod. Podstatná je skladba jídla a to, aby vám po ní bylo dobře. Při veganství automaticky přijímáte více zeleniny a to je super důvod proč začít. Saháte po luštěninách, nových druzích obilovin a rostlinných mlécích jako je mandlové, makové, ovesné či konopné.

Oblíbenou pochoutkou je miso pasta, sójová omáčka a sušené mořské řasy. Dobrou inspirací je třeba veganský blog jako třeba www.veganotic.cz. Fakt, že vždy musíte vařit z čerstvých základních surovin, vás donutí nad jídlem přemýšlet a bude vás to bavit. Docela přirozeně a dost markantně snížíte příjem soli, také cukru a veškeré chemie, která se přidává do všech hotových výrobků. Vaše tělo se začne velmi přirozeně čistit. Výrazně se vám uleví, zlepší se váš zdravotní stav, budete lehčí a méně zatížení. Před vámi je nový začátek. Cesta, která je plná dobrodružství a zdraví, která vás bude bavit.

Martina Radlová

O veganství se mluví velmi málo. Proto jsem se rozhodla výrazně k tomuto odvětví přispět. Vegankou jsem už bezmála 5 let. Velmi ráda čtu o veganství, ale ještě raději o něm píšu :-)

Napsat komentář